پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج تزریق مواد شیمیایی

به منظور افزودن مواد شیمیایی مختلف از قبیل مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده، اسید، قلیا، مواد ضد رسوب و ضد خوردگی، مواد ضد عفونی کننده و…. به آب یا فاضلاب در صنایع مختلف از پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده می شود. این پکیج ها بر اساس نیاز و نوع مصرف در ظرفیت ها و مشخصات گوناگون طراحی و ساخته می شوند. پکیج تزریق مواد شیمیایی در صورت طراحی اصولی و مطابق استاندارد دارای ابعاد کوچک، مصرف انرژی پایین و راندمان بالا می باشند.

دستگاه تزریق مواد شیمیایی معمولا دارای یک یا چند مخزن محلول سازی، ذخیره سازی و تزریق، دوزینگ پمپ (پمپ تزریق) همزن، تابلو کنترل، شاسی استقرار و شیر آلات و اتصالات مربوطه می باشند. تعداد و ظرفیت مخزن، ظرفیت پمپ تزریق، توان میکسر بستگی به نوع ماده شیمیایی مورد نیاز، میزان تزریق و ظرفیت ذخیره سازی محلول دارد.

نحوه کار پکیج های تزریق بدین صورت است که ابتدا ماده شیمیایی مورد نیاز (جامد یا مایع) به منظور محلول سازی و رسیدن به درصد مورد نظر درون آب ریخته می شود. سپس محلول توسط همزن با دور مناسب میکس می شود تا ماده شیمیایی کاملا در آب مخلوط شده و محلول همگنی بوجود آید. سپس محلول ممکن است به مخزن دیگری جهت تزریق منتقل شود و یا از همان مخزن تزریق صورت گیرد. تزریق توسط یک یا چند پمپ تزریق صورت می گیرد، دوز تزریق نیز بر اساس نیاز بصورت دستی و یا اتوماتیک تنظیم می شود.
پکیج تزریق مواد شیمیایی، بسته به نیاز پروژه ها با مقدار تزریق مختلف در هر ثانیه یا دقیقه و دبی های متنوع طراحی و ساخته می شوند.
اتوماتیک یا دستی بودن کنترل سیستم تزریق مواد شیمیایی با توجه به کاربرد، محل نصب، استانداردهای مورد نیاز و نیازت بهره بردار تعیین می گردد.
برخی از دستگاههای تزریق مواد شیمیایی که توسط ناب زیست تاکنون تولید و در اختیار بهره برداران مختلف قرار گرفته است عبارتند از :
1.    پکیج تزریق آب ژاول (وایتکس) جهت گندزدایی و تصفیه آب
2.    دستگاه تزریق پرکلرین (هیپوکلریت کلسیم) جهت گندزدایی و تصفیه آب
3.    پکیج تزریق اوره جهت گندزدایی
4.    دستگاه تزریق آنتی اسکالانت جهت جلوگیری از رسوب
5.    پکیج تزریق ماده ضد خوردگی جهت جلوگیری از خوردگی
6.    پمپ تزریق کاستیک (باز) جهت تنظیم pH
7.    پکیج تزریق اسید سولفوریک جهت تنظیم pH
8.    سیستم تزریق آب آهک جهت تنظیم میزان مواد معدنی
9.    پکیج تزریق سولفات آلومینیوم جهت لخته شدن و انعقاد ذرات درشت دانه تر
10.    تجهیزات تزریق کلرید آهن جهت لخته شدن و تسریع در انعقاد

Tags