مخازن ذخیره

مخازن ذخیره

مخازن ذخیره اتمسفریک (Atmospheric storage tanks):
این مخازن برای ذخیره سازی مواد نفتی و یا شیمیایی که در دمای محیط به صورت مایع هستند مورد استفاده قرار می گیرند. موادی همچون نفت خام، بنزین، گازوییل و برش های سنگین نفت خام در این مخازن ذخیره سازی می شوند. این مخازن در ابعاد و اندازه های مختلف و بسته به نوع ماده ذخیره شونده دارای سقف های متفاوت می باشند.

مشخصات و استانداردهای مخزن
با توجه به حساسیت مخازن نگهداری سوخت خصوصاً در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و الزام رعایت استانداردهای خاص در ساخت این مخازن، شرکت پیشگام پالایش فرس با استفاده از نیروهای مجرب و نرم افزارهای روز دنیا، اقدام به طراحی و ساخت انواع مخازن نگهداری سوخت در حجم های گوناگون جهت صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کرده است.
در ساخت مخازن ذخیره سوخت با ظرفیت های بیشتر تا 50 میلیون لیتر می بایست بر اساس استانداردهای بین المللی طراحی و ساخته شوند. در طراحی مخازن ذخیره از استانداردهای مختلفی استفاده می شود که شناخته شده ‌ترین این استانداردها عبارتند از:
 : ASME  استاندارد آمریکایی که درباره انواع موارد مربوط به مخازن از جمله طراحی، انواع جنس مخازن، نوع ساخت، روش های اتصال و موارد دیگر بحث کرده است
. BS5500 استاندارد بریتانیایی که در طراحی مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
. API650 , API620 استاندارد موجود در مخازن ذخیره که برای فشار کمتر از 2.5 Psi از استاندارد API650 استفاده می شود.

استاندارد کیفیت مواد مصرفی
خواص فولادها و مواد مصرفی در ساخت مخازن با شاخصه‌های متفاوتی از قبیل استحکام مکانیکی، انعطاف پذیری، سختی، چقرمگی و استحکام خستگی قابل بررسی است.  این شاخصه‌ها علاوه بر تعیین مقاومت کافی مصالح در مقابل بارهای اعمالی برسازه‌ها، نشان‌دهنده قابلیت جوشکاری در شرایط معین و شکل پذیری نیز می‌باشد که به ضرورت نوع سازه و کاربرد آن برای طراح حائز اهمیت می‌باشد .
استانداردهای معتبر مورد استفاده در این زمینه: ASME ,ASTM , AWS , DIN  و BS  می‌باشد.

استانداردهای کیفیت جوشکاری
روش‌های جوشکاری  و کیفیت جوش مطابق با استاندارد های کیفی مورد بررسی قرار می‌گیرند که پرکاربردترین استانداردهای مورد استفاده در این زمینه عبارتند از :
- AWS   D1.1  
- DIN  EN 22553
-   ISO 5817
هریک ازاستانداردهای مذکورمتناسب با استانداردهای طراحی وشرایط کاربری قابل استفاده خواهند بود.

اندازه ورق های مصرفی بدنه
بر اساس بند 3.6 استاندارد API 650  ضخامت ورق مورد نیاز بدنه باید بیشتر از ضخامت طراحی شده باشد، که شامل ضخامت خوردگی مجاز یا ضخامت ورق مربوط به تست حداکثر فشار آب است.

Tags