روش های نوین گندزدایی:

وضعيت شاخصه هاي بهداشتي هر جامعه اي از ابتدايي ترين نمودهاي پيشرفت آن جامعه بوده و بهبود اين شاخصه ها مورد توجه تمام دانشمندان، اقتصاددانها و سياستمداران مي باشد و از سويي پايه و اساس ارتقاء سلامت يك اجتماع انساني، بستگي مستقيم به كيفيت آب مصرفي در امور شرب، كشاورزي و صنعت آن اجتماع دارد. در راستاي بالا بردن كيفيت آب مصرفي، فرآيندهاي تصفيه آب شكل گرفته است و يكي از مهم ترين قسمتهاي آن، ” گندزدايي” آب از آلاينده هاي ارگانيك مي باشد.
با توجه به رشد سريع جمعيت و افزايش استانداردهاي زندگي، نيازهاي آبي بشر رو به فزوني است، لذا بايد با توجه به روند پيشرفت تكنولوژي در رشته‌هاي ديگر از جديدترين، اقتصادي‌ترين و كارآمدترين روش براي بالا بردن كيفيت آب آشاميدني استفاده گردد تا ضمن پاسخگو بودن به نياز جوامع بشري امروز، از بهترين تكنولوژي‌ها با حداقل معايب استفاده شده باشد.
سالم بودن آب آشاميدني يك مسئله جهاني است. آب آشاميدني آلوده، بيشترين تأثير را روي سلامت انسان براي بيش از نيمي از جمعيت جهان دارد. آب آشاميدني تصفيه نشده يا با تصفية نامناسب، عامل اصلي بيماري در كشورهاي در حال توسعه است. خوردن حتي مقدار اندكي از پاتوژن‌ها، به ويژه ويروس‌ها، ممكن است خطر بعضي از عفونت‌ها، بيماري‌هاي كلينيكي يا حتي مرگ و مير را براي جمعيت‌هاي حساس دربرداشته باشد. پيشرفت‌هاي حاصله در تحقيقات مربوط به آب آشاميدني و متعاقب آن ايجاد موانع متعدد در مقابل پاتوژن‌هاي ميكروبي و انگل‌ها، امنيت و سلامت آب آشاميدني روزانة ما را به خصوص در جوامع صنعتي، به طور قابل ملاحظه‌اي افزايش داده است.
گندزدايي عبارت است از تخريب ميكروارگانيزم‌هايي كه قادر به ايجاد بيماري در انسان هستند. گندزدايي، عاملي ضروري و نهايي در مقابل تماس انسان با ميكروارگانيزم‌هاي پاتوژن مولد بيماري اعم از ويروس‌ها، باكتري‌ها و انگل‌هاي تك‌ياخته‌اي است.
گندزدايي آب به روش الكتروليز و نانو سیلور روشی کاملا جدید است که در حال حاضر در دنيا مراحل آزمايشگاهي‌ خود را طي مي‌كند تا بتواند معايب روش‌هاي قديمي (كلرزني، استفاده از UV و ازن زنی) را از بين برده و با مزايايي كه دارد جايگزين مناسبي براي روش‌هاي فوق باشد.

گندزدایی به روش الکترولیز:

الکترولیز یک فرآیند تولید ترکیبی از اکسیدانت ها (ازن، پر اکسید هیدروژن، رادیکال هیدروکسیل و غیره) بوسیله جریان برق بوده و سبب گندزدایی آب می شود.
در این روش، نیازی به اضافه کردن مواد شیمیایی نبوده و همچنین، به دلیل تولید اکسیژن در فرآیند الکترولیز، سبب گوارایی آب می شود.
راندمان الكتروشيميايي گندزدايي آب مي‌تواند به وسيله تقسيم سلول‌هاي الكتروليت افزايش يابد زيرا از كاهش گونه‌هاي اكسيد كننده (2Cl و OH) روي كاتد اجتناب مي‌شود و اين بيشتر عملي به نظر مي‌رسد.
نتايج تجربي الكتروليز مستقيم نشان مي‌دهد كه گندزدايي به وسيله انتقال الكترون مستقيم بين الكترود و ميكروارگانيسم‌هاي جذب شده روي سطح الكترود، رخ نمي‌دهد. مرگ ميكروارگانيسم‌ها به دليل گونه‌هاي اكساينده توليد شده به روش الكتروشيميايي نظير راديكال‌ها، پراكسيد هيدروژن، ازن و تركيبات كلر است.
این فن آوری با تولید همـزمان چهـار ماده گندزداCl2 ، ClO2 ، O3 و O2با غلظت های مشخص در یک محلول توانسته قوی ترین و ایمن ترین محلول گندزدایی را عرضه نماید.
این تکنولوژی بر اساس روش الکترولیز عمل می کند و محصولات مورد نظر از قرار گرفتن محلول نمک در یک سلول تحت جریان مستقیم الکتریکی بدست می آیند. در این روش با استفاده از جریان مستقیم (DC) برق با قدرت کم (حدود16-12وات) محلول آب و نمک (محلول الکترولیت) تهیه شده، تجزیه یونی شده و محلولهای اسیدی و محلول قلیایی تولید می گردد. محلول اسیدی شامل چهار عامل گندزداCl2 ، ClO2 ، O3 و O2با غلظت های مشخص است که توانسته قوی ترین و ایمن ترین محلول گندزدایی را عرضه نماید به گونه ای که نه تنها هیچ یک از خطرات این عوامل را بطور جداگانه ندارد بلکه با تجمیع خواص مفید هر کدام، اثر بخشی و راندمان گندزدایی را بصورت چشم گیری افزایش می دهد.
نرم افزار بسیار پیشرفته این سیستم قابلیت کنترل و هدایت بهره برداری از آن را از هر مکانی امکان پذیر نموده و کوچکترین اختلال در بهره برداری سامانه را به اطلاع مسئولین مربوطه می رساند. در یک نگاه می توان این فن آوری را ایمن، موثر، با هزینه بهره برداری بسیار پایین، گندزدایی آب با کیفیت تضمین شده در حد استاندارد و کاهش مصرف انرژی تعریف نمود.

گندزدایی به روش نانو سیلور:

اين محلول که از فلز نقره وبا پيشرفته ترين فناوری روز دنيا استخراج و تهيه شده است، محلولي ضد ميکروب، ضد باکتری، ضدويروس، ضدقارچ با قدرت ضد عفونی کنندگي بسيار بالا و در عين حال محلولي کاملا” ايمن و بي خطر براي انسان، دام، طيور، آبزيان و ديگر محصولات کشاورزی با ماندگاری بسيار بالا مي باشد بطوريکه در صورت استفاده صحيح و مناسب از اين محلول، تمام ميکروبها، قارچها، باکتری ها ويا ويروسهاي موجود در آن محل از بين رفته و به علت ماندگاري بالاي نانو سيلور و متناسب با نوع بکار گيري آن، محيط را پاک و عاري از هر گونه آلودگي مي نمايد.
خصوصیات نانوسیلور:
1- تأثیر بسیار زیاد
2- تأثیر سریع
3- غیر سمی
4- غیر محرک برای بدن
5- غیر حساسیت زا
6- کارایی تحمل شرایط مختلف (پایداری زیاد)
7- آب دوست بودن
8- سازگاری با محیط زیست
9- مقاوم در برابر حرارت
10- ایجاد نکردن و افزایش ندادن مقاومت و سازگاری در ریز اندام واره
از دیگر کاراییهای نانوسیلور اضافه شدن به الیاف، پلیمر، سرامیک، سنگ، رنگ، … ، بدون تغییر دادن خواص ماده است.
موارد استفاده پلیمرهای نانوسیلور
1- شیشه شیر و پستانک نوزادان و مسواک و برسهای بهداشتی حمام و …
2- ظروف پلاستیکی (غذایی ، دارویی ، آرایشی)
3- لوازم خانگی (یخچال، جارو برقی، ماشین ظرفشویی، سامانه تهویه و تصفیه هوا و رطوبت زا)
4- مواد بسته بندی برای تازه و بهداشتی نگه داشتن مواد غذایی
5- بدنه وسایلی که انسان مداوم با آن تماس دارد. (گوشی موبایل، کیبورد، …)
خصوصیات پلیمرهای نانوسیلور ضد باکتری:
1- اندازه ذرات نقره کمتر از 20 نانومتر است
2- غلظت تقریبی 450 ppm است.
3- مطابق با شرایط مختلف جوی است.
4- آنتی اسید و آنتی آنیون است.
5- سازگار با محیط زیست و غیر سمی است.
6- بیضرر برای انسان است.
7- روی باکتریها و قارچها و … تأثیر دارد و خوشبو کننده است.
8- کارایی از بین بردن ویروسها را دارد.
9- از نظر عملکرد با دیگر فراورده ها، صرفه اقتصادی و رقابت پذیری دارد.
این پلیمرها باید در محیط سرد و خشک و به دور از آفتاب نگهداری شود که تحت این شرایط تا دو سال می توان آن را نگهداری کرد.
ذرات نانوسیلور را می توان به صورت پودر در آورد و در مواد و وسایل مختلف استفاده کرد (مسواک ، خمیر دندان ). در آن صورت، به محض تماس ماده با آب، نقره فعال می شود و خاصیت ضد باکتری پیدا می کند.